2017 Skirmish Winners

Congratulations to this year’s winners of the Skirmish in the Triad!

Best of Show

  1. Thomas Carpenter – Brown British Beer
  2. Greg Ellis – Pale American Ale
  3. William Spiesberger – Wood Beer
  4. (Honorable Mention) Nikolay Dragnev – Spiced Beer

01 – Amber and Strong Lager

  1. Trey Lovelace (FN Brew Club) – Strong European Beer (09A)
  2. Edward Christian (HOPS) – Strong European Beer (09A)
  3. Dennis Pike (NASH) – Amber Malty European Lager (06C)

02 – Amber Bitter and Dark Lager

  1. James Stamey (CBM) – Amber Bitter European Beer (07A)
  2. Dennis Pike (NASH) – Dark European Lager (08B)
  3. Trey Lovelace (FN Brew Club) – Dark European Lager (08A)

03 – American Amber and Brown

  1. Dennis Pike (NASH) – Amber and Brown American Beer (19B)
  2. Anthony Mercer (ATF) – Amber and Brown American Beer (19A)
  3. Kevin Toshner – Amber and Brown American Beer (19C)

04 – American and International

  1. Allen Smith (HOPS) – Standard American Beer (01A)
  2. Trey Lovelace (FN Brew Club) – Standard American Beer (01B)
  3. Frank Osborne (PSB) – International Lager (02B)

05 – American Blond and Pale Ale

  1. Gregory Ellis (HOPS) – Pale American Ale (18B)
  2. Mike Foderaro (BBG) – Pale American Ale (18B)

06 – American Dark Ale

  1. Jeremy Frazier (Charleston Brew Collective) – American Porter and Stout (20C)
  2. Edward Christian (HOPS) – American Porter and Stout (20A)
  3. Edward Christian (HOPS) – American Porter and Stout (20C)

07 – American IPA

  1. Metts Potter (BBG) – IPA (21A)
  2. Stephen Ramsey (FN) – IPA (21A)
  3. Mike Hogan (PSB) – IPA (21A)

08 – American Wild Ale

  1. Mike Mangione – American Wild Ale (28B)
  2. Ricky Phillips (Raleigh Home Brewers Association) – American Wild Ale (28B)
  3. Ricky Phillips (Raleigh Home Brewers Association) – American Wild Ale (28A)

09 – British Browns and Euro Porters

  1. Thomas Carpenter (CBM) – Brown British Beer (13B)
  2. Edward Christian (HOPS) – Brown British Beer (13B)
  3. Thomas Carpenter (CBM) – Brown British Beer (13C)

10 – Bitter and Pale British

  1. Jody Hinson (WCB) – Pale Commonwealth Beer (12C)
  2. Thomas Carpenter (CBM) – Pale Commonwealth Beer (12A)
  3. Allen Smith (HOPS) – Brittish Bitter (11A)

11 – Cider

  1. William Lindel (WHBC) – Standard Cider and Perry (C1A)
  2. Matthew Nanney (Raleigh Home Brewers Association) – Specialty Cider and Perry (C2B)
  3. Ron Glover (HOPS) – Specialty Cider and Perry (C2F)

12 – Continential Pale and Wheat

  1. Brad Schuler (WCB) – Belgian Ale (24B)
  2. Mike McGuire (CARBOY) – German Wheat Beer (10A)
  3. Tim Daniel (BBG) – Belgian Ale (24B)

13 – Czech and Malty European

  1. Allen Smith (HOPS) – Pale Malty European Lager (04A)
  2. Trey Lovelace (FN Brew Club) – Czech Lager (03D)
  3. Metts Potter (BBG) – Pale Malty European Lager (04A)

14 – Fruit Beer

  1. Mark Whitehead (CBM) – Fruit Beer (29A)
  2. Matthew Nanney (Raleigh Home Brewers Association) – Fruit Beer (29A)
  3. Jeremy Frazier (Charleston Brew Collective) – Fruit Beer (29A)

15 – Historical and Experimental

  1. Allen Smith (HOPS) – Historical Beer (27A)
  2. Anthony Mercer (ATF) – Historical Beer (27A)
  3. Anthony Mercer (ATF) – Specialty Beer (34C)

16 – Mead

  1. Justin Brooks (PSB) – Fruit Mead (M2C)
  2. Kevin McCann – Spiced Mead (M3A)
  3. Steve Hanmer (CBM) – Traditional Mead (M1C)

17 – Pale Bitter European

  1. Allen Smith (HOPS) – Pale Bitter European Beer (05B)
  2. Kevin Lindley (Nash Street Homebrewers (NaSH)) – Pale Bitter European Beer (05D)
  3. Trey Lovelace (FN Brew Club) – Pale Bitter European Beer (05D)

18 – Smoke and Wood Aged

  1. William Spiesberger (JRB) – Wood Beer (33B)
  2. Benjamin Farrar (NONE) – Wood Beer (33B)
  3. Paul Davis (BBG) – Smoked Beer (32A)

19 – Sour

  1. Allen Smith (HOPS) – European Sour Ale (23A)
  2. Christopher Wood (PSB) – European Sour Ale (23A)

20 – Specialty IPA

  1. William Lindel (WHBC) – IPA (21B)
  2. Jody Hinson (WCB) – IPA (21B)
  3. Christopher Wood (PSB) – IPA (21B)

21 – Spiced Beer

  1. Nikolay Dragnev (BBG) – Spiced Beer (30A)
  2. Andrew Carter (HOPS) – Spiced Beer (30B)
  3. Jonathan Raymer (HOPS) – Spiced Beer (30A)

22 – Strong Belgian Ale

  1. Bill Lynch (CBM) – Strong Belgian Ale (25A)
  2. Joel Masters (PSB) – Strong Belgian Ale (25B)
  3. Brad Schuler (WCB) – Strong Belgian Ale (25C)

23 – Trappist Ale

  1. Brad Schuler (WCB) – Trappist Ale (26C)
  2. Dennis Pike (NASH) – Trappist Ale (26A)
  3. Chris Hass (PSB) – Trappist Ale (26C)

24 – UK Red and Brown

  1. Kevin Toshner – Irish Beer (15A)
  2. Tracy Pratt (BBG) – Irish Beer (15A)
  3. Justin Brooks (PSB) – Strong British Ale (17B)

25 – UK Stouts

  1. Edward Christian (HOPS) – Dark British Beer (16B)
  2. Peter Sangimino (BBG) – Dark British Beer (16B)
  3. Metts Potter (BBG) – Irish Beer (15B)